fbpx
19.06.2024 Статьи

Забруднення повітря: чим дихати?

Забруднення повітря є сьогодні однією з найсерйозніших екологічних загроз здоровʼю людини. Про це постійно говорять і пишуть найавторитетніші міжнародні організації та медіа. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, третина випадків смерті від інсульту, раку легень та серцевих захворювань зумовлена саме негативним впливом забрудненого повітря, що еквівалентно впливу тютюнового диму. Чи є рішення, які дають змогу зменшити цей вплив на здоров’я людей і покращити ситуацію? Фахівці відповідають на це запитання ствердно.

Відчиняючи вікна для провітрювання свого дому чи офісу, ми вважаємо, що дихатимемо свіжим і чистим повітрям. Свіжим – так, але чи чистим? Більшість людей проживає у великих і малих містах, які роблять свій внесок у справу забруднення довкілля. У результаті свіже повітря потрапляє в наші помешкання разом із пилом та іншими шкідливими речовинами. Найчастіше ці забруднювачі мають незначні концентрації і не шкодять здоров’ю людей. Однак поблизу джерел забруднення, а також під час лісових пожеж, тління торф’яників або піщаних бур ситуація різко погіршується, що може призвести до небажаних наслідків для здоров’я.

 

Невтішна статистика

Забрудненість повітря визнане ООН однією з основних загроз здоровʼю людини. За даними цієї організації, понад 90 % людей у всьому світі сьогодні дихають повітрям, рівень забрудненості якого перевищує допустимі норми. Значна шкода здоровʼю заподіюється навіть за низьких рівнів вмісту багатьох забруднювачів повітря.

Забруднювальні речовини мають різні розміри (від мікрона до 0,1 мм) та походження. Дослідження показали, що найбільшої шкоди здоров’ю людини заподіюють дрібнодисперсні часточки з аеродинамічним діаметром менше ніж 2,5 мкм (PM2.5). При вдиханні такі часточки не затримуються в носі та носоглотці, а одразу потрапляють до нижніх дихальних шляхів (бронхів, бронхіол, альвеол) та серцево-судинної системи. Разом з ними до організму людини можуть потрапляти різноманітні віруси, бактерії та мікроби. Через свою незначну вагу дрібнодисперсний пил може довший час не осідати і майже постійно бути в повітрі.

Власні дані з цього питання оприлюднила й Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ): у 2019 році 99 % світового населення проживало в районах, де рівень забрудненості повітря перевищував значення, встановлені в рекомендаціях ВООЗ. За даними цієї організації, сукупний вплив забрудненості навколишнього повітря та повітря всередині житлових приміщень є фактором передчасної смерті 6,7 мільйона людей на рік. Згідно з оцінками ВООЗ, у 2019 році забрудненість атмосферного повітря спричинила передчасну смерть 4,2 мільйона людей у всьому світі. Відповідно, забруднене повітря в закритих приміщеннях стало причиною передчасної смерті приблизно 2,5 млн людей. І це дані лише за один рік.

 

Діти ризикують найбільше

Найчутливішою до забрудненого повітря категорією є діти. Згідно з науковими даними, частий вплив забрудненого повітря на дітей у ранньому віці призводить до виникнення довгострокових наслідків для здоровʼя, як-от легеневі та серцево-судинні захворювання, рак легень, неврологічні та нейродегенеративні хвороби, діабет та ін. До респіраторних захворювань, повʼязаних із забрудненим повітря, належать такі поширені дитячі недуги, як інфекції верхніх дихальних шляхів, середній отит і алергічні хвороби.

Через свої фізичні особливості діти піддаються сильнішому, ніж дорослі, впливу забрудненості повітря, оскільки дихають удвічі швидше і часто ротом, вбираючи в себе більший обсяг забруднювальних речовин. Крім цього, їхні органи дихання знаходяться ближче до землі, де концентрація забруднювальних речовин найбільша. Діти фізіологічно більш уразливі до забрудненості повітря, ніж дорослі, оскільки їхній мозок, легені та інші органи ще не досягли достатнього рівня розвитку, тому механізми захисту від впливу токсичних забруднювачів не працюють у них так, як у дорослих. Тривалий вплив забруднювальних речовин може порушити ріст і формування їхніх органів, впливати на розвиток мозку в найважливіші ранні роки життя, що призводить до довгострокових наслідків для фізичного та розумового розвитку.

 

Джерела забруднення

Забруднювачі атмосферного повітря та повітря всередині приміщень – це складна суміш речовин, що охоплює дисперсні часточки, озон, діоксид азоту, оксид вуглецю та діоксид сірки. До її складу також можуть входити бензол або важкі метали, до яких належать мишʼяк, хром, свинець і ртуть. Основними джерелами забруднення атмосферного повітря є спалювання викопних видів палива (наприклад, камʼяного вугілля), а також відходів та сміття, процеси промислового виробництва, сільськогосподарська діяльність, будівництво, знесення будівель, автотранспорт та ін.

Ступінь забрудненості повітря в приміщеннях прямо залежить від параметрів повітря, а також від наявності різних джерел забруднення в самих приміщеннях – будинках, квартирах, дитсадках, школах, медичних закладах тощо. Зазвичай якість повітря в приміщеннях погіршується внаслідок куріння, користування засобами побутової хімії та особистої гігієни, приготування їжі, опалення з використанням кам’яного вугілля та біопалива тощо. Варто зазначити, що тверді часточки дрібнодисперсного пилу, які з’являються в результаті процесу горіння, є однією з найшкідливіших форм забруднення повітря. Вони не мають ані кольору, ані запаху і здатні проникати глибоко в легені, кровоплин та мозок, викликаючи проблеми зі здоров’ям.

Оскільки джерела забруднення повітря є як ззовні приміщень, так і всередині, для підтримання належної чистоти повітря важливо дотримуватися двох основних вимог: забезпечити постійне витягання забрудненого повітря з приміщення, а також налагодити постійний приплив очищеного повітря з вулиці.

 

Що робити?

Якщо розвʼязання проблеми очищення атмосферного повітря потребує консолідації зусиль усієї міжнародної спільноти, то про чистоту повітря в приміщеннях ми здатні подбати самостійно.

Провідну роль у цьому відіграє саме вентиляція. Сучасні вентиляційні пристрої не тільки постійно виводять забруднене повітря назовні, а й очищують припливне атмосферне повітря, яке надходить у приміщення. Для цього використовуються фільтри грубого та тонкого очищення, якими можуть комплектуватися вентиляційні установки.

Фільтри грубого очищення (клас фільтрації G1–G4) вловлюють забруднення найбільшого калібру: від 60 до 90 % великих синтетичних часток розміром понад 0,4 мкм. Ці фільтри створюють первинний бар’єр для проникнення у вентиляційний пристрій та приміщення великих забруднювачів (комах, пір’я, пуху, шерсті тварин, крупного насіння, пилу, сажі та ін.). Фільтри грубого очищення мають просту конструкцію і можуть бути виконані з тонкої губки, металевої сітки або полотна з синтетичних волокон.

Фільтри тонкого очищення (клас фільтрації F5–F9) здатні утримати до 75 % часток розміром менше ніж 0,4 мкм. Завдяки високій щільності фільтрувального матеріалу вони затримують найнебезпечніші для здоров’я людей часточки – середній і дрібний пил, пилок рослин, спори грибів та цвілі, а також бактерії. За конструкцією більшість фільтрів тонкого очищення мало відрізняється від фільтрів класу G, проте виготовляється зі щільнішого матеріалу, за яке найчастіше слугує синтетичне полотно.

Перевага від використання вентиляційного обладнання з функцією фільтрації повітря полягає і в тому, що фільтри можна легко діставати і міняти. Будь-які фільтри можна придбавати окремо і самостійно встановлювати як у наявні ПВУ, так і в кімнатні децентралізовані вентиляційні установки (рекуператори), обираючи потрібний клас фільтрації. Крім того, є окремі фільтрувальні блоки (фільтр-бокси), які встановлюються в системах припливної вентиляції. Такі фільтр-бокси можуть містити не лише фільтри грубого й тонкого очищення, а й так звані HEPA-фільтри, які забезпечують надтонке очищення повітря (мінімальна ефективність становить 99,97 % для мікрочасток розміром 0,3 мкм).

Побутові витяжні вентилятори, встановлені в санвузлах та ванних кімнатах, також сприяють швидкому виведенню з цих приміщень забруднень, викликаних використанням продуктів побутової хімії – мийних засобів, засобів для чищення та ін.

Отже, вентиляційні пристрої не лише забезпечують постійний повітрообмін і надходження свіжого повітря, створюючи у приміщеннях комфортний мікроклімат, а й підтримують високий ступінь чистоти повітря, яким дихають дорослі й діти.

Дізнатися більше про вентиляційне обладнання Вентс, яке стоятиме на варті вашого здоров’я та здоров’я ваших дітей, можна тут.

Читайте также

20 Дек 2023

Децентралізовані пристрої VENTS: РОЗУМНІ, ЕКОНОМНІ, ПРИВАБЛИВІ

12 Дек 2023

Вентс забезпечив вентиляцію в новому родинному домі для онкохворих дітей «Дача»

23 Ноя 2023

Нове обладнання VENTS: ЕНЕРГООЩАДЖЕННЯ, СУЧАСНИЙ ДИЗАЙН, РОЗУМНІ ТЕХНОЛОГІЇ

1 Ноя 2022

Укриття потребують систем вентиляції

7 Дек 2021

Вентс обеспечил климатическим оборудованием крупнейший в Украине торгово-развлекательный центр

10 Ноя 2021

Юлия Двораковская: «Для новой инновационной клиники мы выбрали оборудование Вентс»

8 Июл 2021

Вентиляция мирового уровня

21 мая 2021

Учёные признали ведущую роль вентиляции в борьбе с распространением COVID-19

6 мая 2021

Вентс проводит комплекс работ по организации систем микроклимата в известной клинике

29 Апр 2021

Как обеспечить безопасный воздух в доме? Часть 3

8 Апр 2021

Оборудование Вентс подтверждает свою энергоэффективность

10 Фев 2021

Вентиляцию грузинской клиники обеспечивает оборудование ВЕНТС

29 Дек 2020

Как обеспечить безопасный воздух в доме? Часть 2

24 Ноя 2020

Как обеспечить безопасный воздух в доме? Часть 1

16 Ноя 2020

Оборудование Вентс во всех уголках мира

29 мая 2020

Чистый воздух против вирусных заболеваний

5 мая 2020

Вентиляция в мобильных госпиталях: мировая практика и вентиляционные решения

2 Апр 2020

Вентиляция в медучреждениях: защита от вирусов и чистый воздух

1 Апр 2020

На пути к совершенству

11 Мар 2020

Вентиляция на раз, два, три

11 Фев 2020

Умная вентиляция

29 Янв 2020

Воздушные силы

21 Янв 2020

Операция «Децентрализация»

18 Дек 2019

Солнце в бокале

16 Дек 2019

Укрощение дыма и огня

28 Ноя 2019

Осторожно, пыль!

20 Ноя 2019

10 негативных последствий плохой вентиляции в жилом помещении

8 Ноя 2019

Охотники за углекислым газом

4 Ноя 2019

Без шума, пыли и лишних затрат

1 Ноя 2019

Воздушная тревога!

25 Июн 2019

Вспененный полипропилен: о пользе суперматериала

19 Окт 2015

Каминный вентилятор КАМ – экономное тепло в Вашем доме

6 Авг 2014

Антибактериальное покрытие вентиляционного оборудования ВЕНТС

27 Мар 2014

Основы вентиляции для гидропоники

22 Окт 2012

Проветриватели ВЕНТС ТвинФреш – гроза коварного газа радон

3 Мар 2011

Классификация систем кондиционирования и вентиляции

1 Мар 2011

Регулируемый воздухообмен и энергосбережение

30 Апр 2010

Для чего нужна вентиляция?

11 Мар 2010

Развитие рынка вентиляционного оборудования в Украине

23 Фев 2010

О пользе вентиляции

Голосование
Помогают ли Вам рассылки новостей следить за новинками?

результаты

Загрузка ... Загрузка ...
Июль 2024
Вс Пн Вт Ср Чт Пт Сб
« Июн    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031